| Termometr rtęciowy |
Mam na imię Jakub i mam 16 lat. Chciałbym poświęcić ten blog największym geniuszom w dziedzinie fizyki.
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Prawa Dynamiki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Prawa Dynamiki. Pokaż wszystkie posty
piątek, 7 czerwca 2013
Galileusz
Włoski astronom, astrolog, fizyk i filozof. Żył w latach 1564 - 1642. Był zwolennikiem heliocentrycznej budowy świata i teorii Mikołaja Kopernika. Udoskonalił tzw. "kompas geometryczny i wojskowy" nadający się do
wykorzystania przez mierniczych i wojskowych. Za jego pomocą można było
dokładniej ustawiać działa do strzału oraz obliczyć odpowiednią ilość prochu dla wystrzelenia danej kuli armatniej. W roku 1600
wykonał spektakularny eksperyment dowodzący, że czas trwania spadku
swobodnego nie zależy od masy ciała. Galileusz miał tego dokonać
zrzucając różne przedmioty z Krzywej Wieży w Pizie. W istocie uczony wykazał tym doświadczeniem niezależność przyspieszenia ziemskiego od masy. Niektórzy autorzy twierdzą jednak, że doświadczenie to nie miało miejsca w rzeczywistości, a był to jedynie eksperyment myślowy. Skonstruował termometr. Wykorzystał w nim zależność gęstości ciała od temperatury. W 1609 roku Galileusz był jednym z pierwszych, którzy używali teleskopu do obserwacji gwiazd, planet i Księżyca.
Obserwując Księżyc zwrócił uwagę na jasne plamy znajdujące się na jego
nieoświetlonej części. W miarę jak Księżyc zbliżał się do pełni
plamy te rosły i łączyły się z obszarami już oświetlonymi przez Słońce.
Oznaczało to, że jasne plamy są górami, do których promienie słoneczne
docierały wcześniej. Na podstawie długości ich cieni wyliczył również
wysokość różnych gór. Zwrócił też uwagę, że niektóre układają się w
podłużne łańcuchy, a inne tworzą koła. Odkrył w ten sposób, że Księżyc
nie jest idealnie gładką kulą jak to sobie wyobrażali Arystoteles. wykorzystując części teleskopu skonstruował ulepszony mikroskop. Jego bardzo ważnym odkryciem było odkrycie zjawiska bezwładności.
Obaliło ono jedno ze starych błędnych przekonań, bowiem przez stulecia
uważano, że jeżeli na ciało nie działają żadne inne ciała lub gdy te
oddziaływania wzajemnie się "znoszą", może ono tylko pozostać w
spoczynku, a poruszanie się ze stałą prędkością musi mieć przyczynę w
postaci oddziaływania innych ciał lub ciała. Pozornie ten pogląd jest
uzasadniony codziennymi obserwacjami. Jednak wykonując różne
doświadczenia Galileusz doszedł do wniosku, że ciało, któremu w wyniku
działania innych ciał nadano pewną prędkość, powinno stale poruszać się
ruchem jednostajnym prostoliniowym. Udowodnił on, że im mniejsze tarcie
tym zmniejszanie się prędkości jest mniej zauważalne. Wniosek był taki:
gdyby nie było tarcia, to ciało wprawione w ruch poruszałoby się dalej
ze stałą prędkością.
piątek, 24 maja 2013
Ser Izaac Newton
Kolejnym fizykiem o którym chciałbym wspomnieć na moim blogu jest angielski fizyk, matematyk, historyk i astronom. Żył na przełomie XVII i XVIII w. Jest twórca prawa powszechnego ciążenia, a także zasad dynamiki, których sformułował trzy. Jeżeli chodzi o prawo ciążenia to istnieje opowieść o tym że siedząc pod jabłonią spadło mu na głowę jabłko i tak zaczął myśleć na tym zaskakującym zjawiskiem. Pierwsza z zasad odnosi się do ciał pozostających w spoczynku. Brzmi ono następująco : "Jeżeli siły działające na ciało równoważą się to pozostaje ono w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnie prostoliniowym". Jest to tzw. zasada bezwładności. Kolejna z nich mówi o tym że "Jeżeli na ciało działają siły nie równoważące się to porusza się ono z ruchem jednostajnie zmiennym". Do tego prawa został sformułowany wzór który mówi że przyspieszenie jest wprost proporcjonalne do siły działającej na to działo natomiast odwrotnie proporcjonalne do masy danego ciała ( a=F/m ). Ostatnie prawo jest najbardziej znane pod określeniem "akcja = reakcja". To prawo mówi o tym że "Jeżeli na ciało A działa ciało B to ciało B działa na ciało A z tą samą siła tylko w przeciwnym zwrocie". Jest on także twórca zasady zachowania pędu oraz momentu pędu. Zajmował się mierzeniem prędkości dźwięku w powietrzu. Był pierwszym, który zdał sobie sprawę, że widmo barw obserwowane podczas padania białego światła na pryzmat jest cechą padającego światła, a nie pryzmatu, a także był zwolennikiem teorii atomistycznej oraz skończoności prędkości
światła, gdy idee te nie były jeszcze powszechnie akceptowane przez
świat nauki. Dla mnie jest to jeden z najbardziej zasłużonych i najważniejszych odkrywców w historii dlatego postaram się opisać część jego życia.
Urodził się on w Anglii w 1643 r., a zmarł w 1727 r. Już w najmłodszych latach był prymusem w szkole. Poświęcił całe życia nauce nawet zaniedbując miłość do córki lokalnego aptekarza panny Storey, a swoje pierwsze dzieła opublikował w 1667 r. W 1669 został wybrany profesorem matematyki na uniwersytecie w Cambridge. Chociaż Newton należał do największych umysłów swojej epoki, ostatnie
dwadzieścia pięć lat swojego życia spędził na gorzkiej dyskusji z
Leibnizem, którego oskarżył o plagiat na temat metody różniczkowej.
![]() |
| Herb Isaaca Newtona |
Subskrybuj:
Posty (Atom)


