Pokazywanie postów oznaczonych etykietą promieniotwórczość. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą promieniotwórczość. Pokaż wszystkie posty

sobota, 15 czerwca 2013

Film o Czarnobylu

Poniżej zamieszczam obiecany wcześniej film dokumentalny o wybuchu reaktora nr 4 w Czarnobylu. Prosiłbym o skupienie się ponieważ przez tą tragedię zginęło setki tysięcy ludzi.

Maria Skłodowska-Curie - Dwukrotna zdobywczyni Nagrody Nobla

Uczona polsko-francuska, fizyczka, chemiczka, dwukrotna zdobywczyni nagrody Nobla ( 1903, 1911 ). W 1896 roku Henri Becquerel rozpoczął badania nad rudami uranu, które wykazują silną fosforescencję. W 1896 roku na posiedzeniu Akademii Nauk ogłosił, że minerał zawierający uran emituje nowe, nieznane promieniowanie. Becquerel przeprowadził kilka doświadczeń, na podstawie których stwierdził m.in. że uran i jego związki chemiczne w stanie krystalicznym, rozpuszczone czy też stopione emitują promieniowanie, które zaczernia kliszę fotograficzną i przenika przez nieprzezroczyste ciała. Ponadto stwierdził ( błędnie ), że promieniowanie uranowe jest zbliżone właściwości do zwykłego światła i podobnie jak ono ulega odbiciu i załamaniu. Z końcem roku 1897 Maria Skłodowska-Curie poszukując tematu do rozprawy w celu uzyskania stopnia doktora podjęła pierwsze badania naukowe z promieniami Becquerela.
Maria podejmując prace naukowe nad promieniowaniem odkrytym przez Becquerela zastosowała przede wszystkim zamiast kliszy fotograficznej używanej przez uczonego bardzo czuły elektrometr. Dzięki tej modyfikacji stwierdziła, że natężenie promieni Becquerela zależy od zawartości uranu w próbce i jest do niej proporcjonalne. To spostrzeżenie umożliwiło jej wyciągniecie słusznego wniosku, że jest ono właściwością atomową uranu. Kolejnym osiągnięciem Marii było udowodnienie, że poza uranem także tor emituje promieniowanie. Maria otrzymała w laboratorium chalkolit i udowodniła tym samym, że syntetyczny chalkolit emituje słabsze promieniowanie. Był to dowód eksperymentalny na istnienie nowego pierwiastka chemicznego. Do badań Marii dołączył Pierre Curie. Małżonkowie Curie opracowali metodę wskaźników promieniotwórczych, dzięki czemu określili zdolność promieniowania nowego pierwiastka. Za pomocą przemian chemicznych otrzymali nowy, nieznany dotąd pierwiastek chemiczny. W1898 roku przedstawili dzieło naukowe, w którym donosili o odkryciu polonu, pierwiastka nazwanego na cześć Polski. Na kolejny sukces małżonkowie Curie nie musieli zbyt długo czekać. W 1898 roku wspólnie z Gustawem Bémontem donieśli o odkryciu kolejnego pierwiastka chemicznego – radu.
Mąż Marii Curie
Małżonkowie Curie zbadali promieniowanie emitowane przez rad i polon, stwierdzając m.in., że związki promieniotwórcze świecą, rudy radu wydzielają ciepło, zabarwiają porcelanę i szkło, promieniowanie przechodzi przez powietrze i pewne ciała, że może przekształcić tlen cząsteczkowy w ozon. Pierre Curie poddał swoje ramię kilkugodzinnemu działaniu radu, a powstałą trudno gojącą się ranę obserwował i opisał.  W 1903 roku Maria przedstawiła tezy swojej rozprawy doktorskiej pt. „Badanie ciał radioaktywnych”. W roku 1903 Maria i Pierre Curie otrzymali wspólnie z Becquerelem Nagrodą Nobla z fizyki. W 1911 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała po raz drugi Nagrodę Nobla. W swoim uzasadnieniu Komitet Naukowy Chemii Fundacji Nobla przyznał jej nagrodę indywidualną za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych.

niedziela, 9 czerwca 2013

Promieniowanie - film

Chciałbym aby dla każdego zjawisko promieniotwórczości było bardziej jasne, dlatego umieszczam filmik dotyczący tego zjawiska. Postaram się także wyszukać filmu o wybuchu reaktora nr 4 w Czarnobylu, ponieważ jest to bardzo ciekawy temat, o którym każdy powinien usłyszeć i poznać prawdę ( a jest ona naprawdę szokująca ).

Henri Becquerel

Był on francuskim chemikiem i fizykiem, a także zdobywcą nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wspólnie z Piotrem i Marią Curie za odkrycie promieniotwórczości. Zajmował się badaniem fluorescencji, magnetyzmu i polaryzacji światła. W 1896 Becquerel przez przypadek odkrył zjawisko radioaktywności, gdy badał fluorescencję rud uranu. Pewne pogłoski mówią, że podczas prac nad rudami uranu Becquerel zostawił na noc przy nich jakąś inna substancje. Kiedy wstał to ta substancja zmieniła swój kolor i po części troche swoich właściwości. Domyślił się, że to najprawdopodobniej przez uran. Tak właśnie odkrył on zjawisko promieniotwórczości przez przypadek - czysty zbieg okoliczności. Wyjaśnił on, że promieniotwórczość ( inaczej radioaktywność ) to zdolność jąder atomowych do rozpadu, który najczęściej jest związany z emisją cząstek alfa ( prom. alfa ), cząstek beta ( prom. beta ), neutronów i promieniowania gamma. Za to odkrycie, jak już wcześniej wspomniałem Henri otrzymał nagrodę Nobla ( wprawdzie razem z małżeństwem Skłodowkich-Curie ale dostał ) w dziedzinie fizyki w 1903 roku. Od jego nazwiska pochodzi jednostka układu SI - radioaktywności bekerel ( Bq ).