niedziela, 2 czerwca 2013

Gustav Kirchhoff

Były niemiecki fizyk żyjący w latach 1824 - 1887. Twórca:
1. Pierwszego prawa Kirchhoffa ( elektryczność )
2. Drugiego prawa Kirchhoffa ( elektryczność )
3. Prawa spektroskopii Kirchhoffa ( optyka )
Jeżeli chodzi o Pierwsze prawo Kirchhoffa to dotyczy ono obwodu elektrycznego o układzie szeregowym ( np. lampki choinkowe ). Jej treść brzmi następująco : " Suma spadków napięć na poszczególnych elementach obwodu jest równa napięciu na źródle ". W takim obwodzie natężenie jest stałe, a opór zastępczy to suma poszczególnych oporów elementów.
Drugie jego prawo dotyczy obwodu o układzie równoległym ( np. instalacja domowa ) gdzie tym razem napięcie jest stałe, a wzór na opór zastępczy przedstawię na rysunku. Prawo to mówi, że " Suma natężeń prądów wchodzących do węzła jest równa sumie natężeń prądów wychodzących z węzła ". Jeśli chodzi o prawa spektroskopii to są to trzy doświadczalne prawa sformułowane przez naszego wielkiego fizyka.
Wzór oporu zastępczego w układzie równoległym
Prawa we współczesnej formie brzmią następująco:
1. Rozgrzane ciało stałe emituje światło o ciągłym widmie.
2. Rozgrzany rozrzedzony gaz emituje światło z liniami emisyjnymi o określonych długościach fali (kolorach), które zależą od poziomów energii atomów w tym gazie.
3.  Rozgrzane ciało stałe otoczone przez chłodniejszy rozrzedzony gaz emituje niemal ciągłe spektrum, które posiada linie absorpcyjne (spektroskopia absorpcyjna) o określonych długościach fali odpowiadających odpowiednim poziomom energii w atomach gazu.
Niżej ( od lewej ) przedstawiam jak wyglądają : linie emisyjne, linie absorpcyjne i widmo ciągłe.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz