czwartek, 30 maja 2013

Mikołaj Kopernik

Jest to jeden z największych polskich astronomów. Jeżeli ktoś powie, że astronom nie pasuje do tego bloga to odrazu wyjaśniam ze astronomia jest jedną z dziedzin fizyki. Zajmował się między innymi astronomią, matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią, był także lekarzem oraz tłumaczem. Żył on w latach 1473 - 1543 w Polsce. Jednym z jego najbardziej znanych każdemu dzieł jest dzieło pt. "O obrotach sfer niebieskich", które wprowadziło w jego czasach nowy pogląd głoszący, że w centrum wszechświata znajduję się Słońce, a nie jak uważano Ziemia. Stworzył on teorię heliocentryczna, a dotychczas panowała teoria geocentryczna. Stworzył on także takie dzieła jak :
1. Prawo Kopernika-Greshama (ekonomia)
2.  twierdzenia Kopernika ( geometria )
Jeśli chodzi o Prawo Kopernika-Greshama to jest to zasada mówiąca, że jeśli jednocześnie istnieją dwa rodzaje pieniądza, pod względem prawnym równowartościowe, ale jeden z nich jest postrzegany jako lepszy, ten "lepszy" pieniądz będzie gromadzony , a w obiegu pozostanie głównie ten „gorszy”. Krótko mówiąc, gorszy pieniądz wypiera lepszy. Kopernik natomiast sformułował swoje twierdzenie prawdopodobnie nie wiedząc, że zostało ono co najmniej dwukrotnie odkryte i opublikowane wcześniej.
Tw. Kopernika w układzie współrzędnych
Po raz pierwszy sformułował je około 461 r. n.e. Proklos w swoim komentarzu do pierwszej księgi Elementów Euklidesa, a następnie w 1254 r. ponownie opublikował je perski astronom i matematyk Nasir ad-Din Tusi, a brzmi ono następująco: "Jeśli wewnątrz dużego okręgu toczy się bez poślizgu okrąg o promieniu dwa razy mniejszym, to dowolny, lecz ustalony punkt małego okręgu porusza się prostoliniowo po średnicy dużego".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz