Blaise Pascal
Kolejnym zasłużonym fizykiem i matematykiem jest Pascal. Pochodził on z Francji i żył w 17 w. (1623-1662). Był twórca pojęcia ciśnienia i próżni. Zasłużył sobie tak bardzo, że w dzisiejszych czasach jego nazwiskiem nazywamy jednostkę ciśnienia ( Pa ) w układzie SI, prawo i twierdzenie Pascala, a także z dziedziny matematyki trójkąt i zakład Pascala. Prawo Pascala mówi, że "Jeżeli na ciecz działa ciśnienie to rozchodzi się ono równomiernie po całej objętości cieczy" za pomocą doświadczenia które polegało na Doświadczenie polegało na ustawieniu szczelnej beczki przy budynku,a na
drugim piętrze ustawieniu cienkiej rurki prowadzącej do beczki, a następnie nalania w rurkę wody, aż po pewnym czasie beczka zaczęła
przeciekać. Prawo to obrazuje wzór F1/S1 = F2/S2. Wykorzystuje się to chociażby w układzie hamulcowym, podnośniku hydraulicznym, prasie hydraulicznej i pneumatycznej. Jeżeli chodzi o twierdzenie Pascala to brzmi ono następująco:
1. Dany jest stożek.
2. Dana jest prosta płaszczyzna przecinająca stożek na dwie części.
3. Krzywa powstała wskutek przecięcia stożka będzie miała kształt elipsy bądź jej fragmentu ( w szczególnym przypadku będzie to okrąg ).
4. Wpisz w elipsę dowolny sześciokąt. Nie musi on być regularny, a jego boki mogą się przecinać.
5. Przedłuż przeciwległe boki ( w sześciokącie ABCDEF: AB i DE, BC i EF, CD i AF ) do momentu ich przecięcia.
6. Trzy punkty przecięcia przedłużeń boków zawsze będą współliniowe ( będą leżały na jednej prostej ).
|
Trójkąt Pascala |
Natomiast w trójkącie Pascala chodzi o to, że "każda liczba jest sumą dwóch innych znajdujących się bezpośrednio nad nią" co obrazuje przedstawiona obok animacja. Ostatnią rzeczą która chciałbym omówić jest zakład Pascala które miało dowodzić temu, że warto wierzyć w Boga. Blaise rozpatrzył dwa przypadki dotyczące istnienia w Boga:
1. Bóg istnieje i nagradza za wiarę życiem wiecznym.
2. Bóg nie istnieje i nie istnieje życie wieczne.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz