Chciałbym aby dla każdego zjawisko promieniotwórczości było bardziej jasne, dlatego umieszczam filmik dotyczący tego zjawiska. Postaram się także wyszukać filmu o wybuchu reaktora nr 4 w Czarnobylu, ponieważ jest to bardzo ciekawy temat, o którym każdy powinien usłyszeć i poznać prawdę ( a jest ona naprawdę szokująca ).
Mam na imię Jakub i mam 16 lat. Chciałbym poświęcić ten blog największym geniuszom w dziedzinie fizyki.
niedziela, 9 czerwca 2013
Henri Becquerel
Był on francuskim chemikiem i fizykiem, a także zdobywcą nagrody Nobla w dziedzinie fizyki wspólnie z Piotrem i Marią Curie za odkrycie promieniotwórczości. Zajmował się badaniem fluorescencji, magnetyzmu i polaryzacji światła. W 1896 Becquerel przez przypadek odkrył zjawisko radioaktywności, gdy badał fluorescencję rud uranu. Pewne pogłoski mówią, że podczas prac nad rudami uranu Becquerel zostawił na noc przy nich jakąś inna substancje. Kiedy wstał to ta substancja zmieniła swój kolor i po części troche swoich właściwości. Domyślił się, że to najprawdopodobniej przez uran. Tak właśnie odkrył on zjawisko promieniotwórczości przez przypadek - czysty zbieg okoliczności. Wyjaśnił on, że promieniotwórczość ( inaczej radioaktywność ) to zdolność jąder atomowych do rozpadu, który najczęściej jest związany z emisją cząstek alfa ( prom. alfa ), cząstek beta ( prom. beta ), neutronów i promieniowania gamma. Za to odkrycie, jak już wcześniej wspomniałem Henri otrzymał nagrodę Nobla ( wprawdzie razem z małżeństwem Skłodowkich-Curie ale dostał ) w dziedzinie fizyki w 1903 roku. Od jego nazwiska pochodzi jednostka układu SI - radioaktywności bekerel ( Bq ).
piątek, 7 czerwca 2013
Galileusz
Włoski astronom, astrolog, fizyk i filozof. Żył w latach 1564 - 1642. Był zwolennikiem heliocentrycznej budowy świata i teorii Mikołaja Kopernika. Udoskonalił tzw. "kompas geometryczny i wojskowy" nadający się do
wykorzystania przez mierniczych i wojskowych. Za jego pomocą można było
dokładniej ustawiać działa do strzału oraz obliczyć odpowiednią ilość prochu dla wystrzelenia danej kuli armatniej. W roku 1600
wykonał spektakularny eksperyment dowodzący, że czas trwania spadku
swobodnego nie zależy od masy ciała. Galileusz miał tego dokonać
zrzucając różne przedmioty z Krzywej Wieży w Pizie. W istocie uczony wykazał tym doświadczeniem niezależność przyspieszenia ziemskiego od masy. Niektórzy autorzy twierdzą jednak, że doświadczenie to nie miało miejsca w rzeczywistości, a był to jedynie eksperyment myślowy. Skonstruował termometr. Wykorzystał w nim zależność gęstości ciała od temperatury. W 1609 roku Galileusz był jednym z pierwszych, którzy używali teleskopu do obserwacji gwiazd, planet i Księżyca.
Obserwując Księżyc zwrócił uwagę na jasne plamy znajdujące się na jego
nieoświetlonej części. W miarę jak Księżyc zbliżał się do pełni
plamy te rosły i łączyły się z obszarami już oświetlonymi przez Słońce.
Oznaczało to, że jasne plamy są górami, do których promienie słoneczne
docierały wcześniej. Na podstawie długości ich cieni wyliczył również
wysokość różnych gór. Zwrócił też uwagę, że niektóre układają się w
podłużne łańcuchy, a inne tworzą koła. Odkrył w ten sposób, że Księżyc
nie jest idealnie gładką kulą jak to sobie wyobrażali Arystoteles. wykorzystując części teleskopu skonstruował ulepszony mikroskop. Jego bardzo ważnym odkryciem było odkrycie zjawiska bezwładności.
Obaliło ono jedno ze starych błędnych przekonań, bowiem przez stulecia
uważano, że jeżeli na ciało nie działają żadne inne ciała lub gdy te
oddziaływania wzajemnie się "znoszą", może ono tylko pozostać w
spoczynku, a poruszanie się ze stałą prędkością musi mieć przyczynę w
postaci oddziaływania innych ciał lub ciała. Pozornie ten pogląd jest
uzasadniony codziennymi obserwacjami. Jednak wykonując różne
doświadczenia Galileusz doszedł do wniosku, że ciało, któremu w wyniku
działania innych ciał nadano pewną prędkość, powinno stale poruszać się
ruchem jednostajnym prostoliniowym. Udowodnił on, że im mniejsze tarcie
tym zmniejszanie się prędkości jest mniej zauważalne. Wniosek był taki:
gdyby nie było tarcia, to ciało wprawione w ruch poruszałoby się dalej
ze stałą prędkością.
| Termometr rtęciowy |
środa, 5 czerwca 2013
Georg Simon Ohm
Były niemiecki matematyk i fizyk. Żył w latach 1789 - 1854. przerwał studia i rozpoczął pracę nauczyciela dokonując pierwszych odkryć. Ohm ( czyt. om )przeszedł do historii nauki dzięki okryciu
zależności między napięciem elektrycznym, natężeniem prądu
przepływającego i oporu, jaki pokonuje on w przewodnikach, zwanej dziś
prawem Ohma ( I=U/R ). Brzmi ono następująco : "Natężenie prądu przepływającego przez przewodnik jest wprost proporcjonalna do napięcia przyłożonego na jego końcach". Wprawdzie już Ampere byli bliscy odkrycia
tego prawa, lecz nie potrafili go sformułować.Ohm wykazał również, że prąd płynący przez kilka przewodników
jednocześnie, rozdziela się proporcjonalnie w zależności od oporu
poszczególnych przewodów. Do swoich doświadczeń jako źródło prądu
wykorzystał odkryty przez Seebecka termoelement, który składał się z
dwóch przewodów - miedzianego i bizmutowego. Miejsca zetknięcia tych
przewodów zanurzył jedno we wrzącej wodzie, a drugie w lodzie, dzięki
czemu uzyskał trwały i równomierny prąd. Ogniwo to włączył w obwód i
badał przepływ prądu przez przewodniki o różnej grubości ( przekroju ) i
długości, sprawdzając przy tym różnego rodzaju metale. Podczas tych
doświadczeń ustalił co przyczynia się do zmian oporu - określił wartości
oporu właściwego dla poszczególnych metali oraz zależność, że opór
elektryczny przewodnika jest proporcjonalny do jego długości i odwrotnie
proporcjonalny do jego pola przekroju poprzecznego. Ohm stwierdził także, że ogrzane metalowe przewodniki stawiają większy
opór prądowi, natomiast w przypadku cieczy przewodzące prąd ogrzanie
powoduje zmniejszenie oporu.
Obok prac badawczych z dziedziny elektryczności, Ohm zajmował się także
zagadnieniami akustyki ( akustyczne prawo Ohma ) i interferencji światła.
W 1842 r. nadano mu tytułu członka Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie
oraz przyznano medal Londyńskiego Towarzystwa Królewskiego. Na jego cześć jednostce rezystancji ( oporu elektrycznego ) nadano nazwę ohm ( Ω ).
niedziela, 2 czerwca 2013
Andre Marie Ampere
Bardzo znany francuski fizyk i matematyk słynący z odkryć w dziedzinie magnetyzmu, elektromagnetyzmu i elektryczności. Żył w czasach Izaaka Newtona czyli w latach 1775 - 1836. Jego Nazwiskiem dzisiaj nazywamy jednostkę w układzie SI ( A - Amper ) natężenia prądu elektrycznego. Ampere stworzył nawet wzór związany z elektrostatyką na owe natężenie prądu. Wygląda ono tak : I = q / t. Czyli jest to ilość ładunków elektrycznych przepływających przez poprzeczny przekrój przewodnika w jednostce czasu. Za największe dokonanie Ampere'a uważany jest jego wkład do rozwoju nauki o elektryczności i magnetyzmie. Ampere odkrył, że magnetyzm jest wynikiem przepływu prądu. Postawił wynikającą z tej koncepcji magnetyzmu hipotezę, że prąd płynący przez cewkę ( rysunek ) złożoną z nawiniętych na walcu zwojów miedzianego drutu powinien wykazywać takie same właściwości jak magnes stały. Zbudował taką cewkę i na drodze doświadczalnej potwierdził swoje przypuszczenie. Opisał matematycznie ilościowe zależności pomiędzy zjawiskami elektrycznymi i magnetycznymi. Zaproponował także utrzymujący się do dnia dzisiejszego podział nauki o elektryczności na dwa działy: elektrostatykę i elektrodynamikę. Sformułował podstawy teoretyczne elektrodynamiki. Żeby potwierdzić przeze mnie to, że ten naukowiec był wielkim fizykiem ( co jest tylko formalnością ) powiem, że jego nazwisko pojawiło się na liście 72 nazwisk na wieży Eiffla.
![]() |
| Cewka |
Gustav Kirchhoff
Były niemiecki fizyk żyjący w latach 1824 - 1887. Twórca:
1. Pierwszego prawa Kirchhoffa ( elektryczność )
2. Drugiego prawa Kirchhoffa ( elektryczność )
3. Prawa spektroskopii Kirchhoffa ( optyka )
Jeżeli chodzi o Pierwsze prawo Kirchhoffa to dotyczy ono obwodu elektrycznego o układzie szeregowym ( np. lampki choinkowe ). Jej treść brzmi następująco : " Suma spadków napięć na poszczególnych elementach obwodu jest równa napięciu na źródle ". W takim obwodzie natężenie jest stałe, a opór zastępczy to suma poszczególnych oporów elementów.
Drugie jego prawo dotyczy obwodu o układzie równoległym ( np. instalacja domowa ) gdzie tym razem napięcie jest stałe, a wzór na opór zastępczy przedstawię na rysunku. Prawo to mówi, że " Suma natężeń prądów wchodzących do węzła jest równa sumie natężeń prądów wychodzących z węzła ". Jeśli chodzi o prawa spektroskopii to są to trzy doświadczalne prawa sformułowane przez naszego wielkiego fizyka.
Prawa we współczesnej formie brzmią następująco:
1. Rozgrzane ciało stałe emituje światło o ciągłym widmie.
2. Rozgrzany rozrzedzony gaz emituje światło z liniami emisyjnymi o określonych długościach fali (kolorach), które zależą od poziomów energii atomów w tym gazie.
3. Rozgrzane ciało stałe otoczone przez chłodniejszy rozrzedzony gaz emituje niemal ciągłe spektrum, które posiada linie absorpcyjne (spektroskopia absorpcyjna) o określonych długościach fali odpowiadających odpowiednim poziomom energii w atomach gazu.
Niżej ( od lewej ) przedstawiam jak wyglądają : linie emisyjne, linie absorpcyjne i widmo ciągłe.
1. Pierwszego prawa Kirchhoffa ( elektryczność )
2. Drugiego prawa Kirchhoffa ( elektryczność )
3. Prawa spektroskopii Kirchhoffa ( optyka )
Jeżeli chodzi o Pierwsze prawo Kirchhoffa to dotyczy ono obwodu elektrycznego o układzie szeregowym ( np. lampki choinkowe ). Jej treść brzmi następująco : " Suma spadków napięć na poszczególnych elementach obwodu jest równa napięciu na źródle ". W takim obwodzie natężenie jest stałe, a opór zastępczy to suma poszczególnych oporów elementów.
Drugie jego prawo dotyczy obwodu o układzie równoległym ( np. instalacja domowa ) gdzie tym razem napięcie jest stałe, a wzór na opór zastępczy przedstawię na rysunku. Prawo to mówi, że " Suma natężeń prądów wchodzących do węzła jest równa sumie natężeń prądów wychodzących z węzła ". Jeśli chodzi o prawa spektroskopii to są to trzy doświadczalne prawa sformułowane przez naszego wielkiego fizyka.
![]() |
| Wzór oporu zastępczego w układzie równoległym |
1. Rozgrzane ciało stałe emituje światło o ciągłym widmie.
2. Rozgrzany rozrzedzony gaz emituje światło z liniami emisyjnymi o określonych długościach fali (kolorach), które zależą od poziomów energii atomów w tym gazie.
3. Rozgrzane ciało stałe otoczone przez chłodniejszy rozrzedzony gaz emituje niemal ciągłe spektrum, które posiada linie absorpcyjne (spektroskopia absorpcyjna) o określonych długościach fali odpowiadających odpowiednim poziomom energii w atomach gazu.
Niżej ( od lewej ) przedstawiam jak wyglądają : linie emisyjne, linie absorpcyjne i widmo ciągłe.
Subskrybuj:
Posty (Atom)






